v druhém srpnovém týdnu bych se s dcerou(14) chtěl podívat k Baltu (Opava - Rowy?) Máte nějaké tipy ubytování (klidně i pod stanem mimo kempy), pozoruhodnosti, nebo třeba půjčovnu seekajaků v místě a cestou tam? Pozn. Rowy nejsou podmínkou - je to jen lokalita (i se sladkovodním jezerem), na kterou jsem narazil na mapě.
Čau, tip na ubytování nemám, ale jenom upozornění, je tam prý strašně draho, říkal nám to jeden Polák, kterého jsem potkal ve čtvrtek v Albánii. Jel radši do Albánie k moři.
Ahoj,
v Rowach je celkem dobrý kemp.
Večer se podívám doma - možná najdu tel kontakt na ubytování v obci Piasky (u Ruských hranic) za Krynicou Morskou. Kousek od Leby je skanzen Kluki - v okolí bylo dost karavanů zaparkovaných mimo kempy a místním to nevadilo.
cestou jsme se stavili v Toruňi - tam se líbilo i tenkrát 12-leté dceři...
Upravil BoGuS dne 03-08-2015 14:06
Ahoj. Já byl u Baltu minulý týden (s rodinou autem). Cílem bylo strávit nějaký čas v klimatu severního pobřeží Polska …nejvíc mne lákaly o cca 10 stupňů nižší teploty než u nás a „věci“ co tady nemáme - moře, přístavy, majáky, lodě, jídlo (mám rád ryby) apod..
Cestou tam jsem se zastavili a přespali v Toruni (penzion Zlota rybka - na přespání OK). Je to město s pěkným historickým centrem, kde se dá strávit třeba odpoledne a večer. Pak jsme projížděli pobřeží od Baltské kosy, přes Gdaňsk nahoru na Hel a ještě kousek na západ. Bydleli jsme v soukromí v obcích Jantar a Puck (kontakt mám, kdybys chtěl). Cestou zpět jsme zajeli na Malbork - hrad který stojí za podívání. Je tam toho k zhlédnutí více - mne by lákaly třeba pohyblivé duny u Leby, nebo Mazurská jezera …to si necháme na příště. A jet tam mimo hlavní sezónu, třeba v září, bude tam méně lidí = menší provoz.
Počítej s tím, že jedeš do prázdninovo-rekreačně exponované oblasti (oblíbené letovisko poláků), tedy o prázdninách místně hustší provoz a hromady lidí, ale třeba u moře není problém najít si místa, kde je lidí jen pár (rozestupy v desítkách až stovkách metrů). Ceny mi přišly přijatelné - srovnatelné s ČR. V turistických centrech asi jako u nás třeba na Lipně. Za slušné jídlo v restauraci dáš cca od 18 do 30 zlotých (1 zlotý = cca 6,70 Kč). Za nealko dáš 4 a za pivo 7. Když chceš jíst/pít levněji, není problém, nakoupíš v nějakém marketu (třeba síť Biedronka, Lidl a další), nebo v obchůdcích u soukromníků, zaplatíš zase jako u nás.
Za ubytování v soukromí jsme platili od 35 do 50 zlotých osoba/noc. Pokud jedeš bez rezervace ubytování, musíš chvíli hledat, ale najdeš. Ubytování se stanem v kempu není žádný problém, místo je - nevyužili jsme ho, ale v kempu v Jantaru stál myslím 11 zlotých stan a 11 zlotých osoba. Postavit stan někde v lese mimo kemp se asi také dá, ale nezkoušeli jsme a ani nevím, jak to tam je či není povoleno.
Líbilo se mi všude přímo na pobřeží (pláže jsou čisté, voda chladnější a stále pofukuje vítr) a v menších přístavech, ale nebylo špatné i nakouknout v Gdaňsku do historické části, nebo na starou tvrz (Twierdza Wisłoujście) …klidně ale vynechej Werterplatte. Pokud máš rád ryby, tak doporučuji smažený filet (třeba dorš/treska je výborná) , ale i uzené ryby (zkusili jsme asi 5 druhů). Na jarmarku v Gdaňsku výborné sýry, klobásy a jiné uzeniny, nebo třeba „megakrajíc“ chleba se sádlem, osmaženou cibulí a masem (porce za 12 zlotých, výborná varianta - určitě lepší než nějaký burgr či kebab ).
Cesta tam i zpět se musí vydržet - je to placka. Ale těch cca 700 km si můžeš rozdělit (třeba strávit chvíli a přespat v Toruni). Skoro vše se dá jet po čtyřproudovce, okreskami by to bylo na déle a nic moc zajímavé. Dálniční známky nejsou a placená je snad jen dálnice z Toruně do Gdaňska (mýtné brány), ale my platili jen cestou zpět (cestou tam to bylo otevřené). Co jsem viděl by bylo absolvovat na motorce nezajímavé …autem se to vydržet dalo a celkově se nám tam líbilo a někdy tam vyrazíme zase.